مناهج

نظرسنجی سنن حوزوی

مناهج
نگرش ها و دغدغه های حوزه و روحانیت

طبقه بندی موضوعی

۲۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۹ ثبت شده است

 پرونده ویژه مناهج

 درآمد / علی مهدوی

می‌توان گفت تاثیرگذارترین رکن در حرکت و برنامه‌های حوزه‌های علمیه، «شورای عالی حوزه‌های علمیه» است؛ چراکه سیاست‌گذاری‌های کلان و تعیین خط مشی حوزه‌های علمیه در دستان مصوبات و تصمیمات این شورا است. شورایی هفت نفره که توسط اعضای محترم جامعه مدرسین برای چهار سال انتخاب می‌شوند و سکان هدایت حوزه علمیه را در دست می‌گیرند.

طبعا قوت و پر تحرکی این شورا، موجب نشاط و حرکت پرشورتر و علمی‌تر حوزه‌های علمیه خواهد بود کما اینکه خدای ناکرده رکود و کم‌تحرکی آن باعث افت و نکس حوزه‌های علمیه است.

با توجه به اینکه در آستانه انتخابات دور هشتم شورای عالی حوزه‌های علمیه هستیم پانزدهیمن پرونده #مناهج با عنوان «سرنوشت حوزه علمیه و انتخابات شورای عالی» سعی دارد پیشنهاداتی را در راستای تشکیل هرچه بهتر هشتمین دوره شورای عالی ارائه کند و صدای طلاب باشد در ارائه این پیشنهادات به جامعه محترم مدرسین.

اساتید، فضلا و تمامی فرهیختگان محترم عضو مناهج، می‌توانند یادداشت‌ها و نظرات خود را برای تحریریه مناهج ارسال کنند.

  • صادقی

 محمد حق‌پرست

 با داغ شدن بورس، بازار کانالهای بورسی در فضای مجازی بیشتر شده‌اند؛ چه اینکه بورس نیاز به آموزش و تحلیل دارد. این کانالها دو ویژگی مهم دارند:

اولا، برخی از این سایتها و کانالها قدمت چند ساله دارند و با سابقه‌ی خوب و بدشان، برای فعالان بازار سرمایه شناخته شده هستند.


ثانیا این کانالها وابسته به نهاد یا سازمان خاصی نیستند و معمولا به نام یک شخص هستند که تمام مسئولیت آن کانال، چه به لحاظ سیگنال‌دهی (معرفی سهم) یا تحلیل، بر عهده صاحب آن است.

اما به تازگی شاهد افتتاح و ایجاد کانالها و گروه‌های بورسی به نام حوزه یا طلاب هستیم. این کانالها هم چند ویژگی دارند:

1معلوم نیست ادمین و صاحبشان چه کسانی و با چه میزان تسلط بر بورس هستند.
2مخاطب این کانالها عموم مردم هستند؛ نه فقط طلاب.
3 مهمتر اینکه از نام «حوزه و صنف طلاب» که مقدس‌ترین سازمان مذهبی و حکومتی است، مایه می‌گذارند. سازمان و صنفی که به هیچ‌وجه، ماهیت اقتصادی و مالی نداشته و ندارد.

 فقط فرض کنید با یک سیگنال اشتباه از یکی از این کانالها، عده‌ای از مردم متضرر شوند. مردم چه قضاوتی خواهند داشت؟! یا فرض کنید برخی با گروه و کانالشان دست به سفته‌بازی بزنند. چه کسی جوابگو خواهد بود؟

 علاوه بر اینکه نگارنده تابحال ندیده کانالی بورسی یا اقتصادی به نام یک صنف یا سازمان خاصی با هویت مجهول فعالیت کند. نگرانی برای آبروی هزارساله روحانیت است؛ مدیران این کانالها می‌دانند امروز بورس بقدری جذابیت دارد که نیازی به استفاده از اسم حوزه و روحانیت نیست.

  • صادقی

 امام خامنه‌ای فرمود:

«لیلةالقدر خیر من الف شهر»؛ شبی که به عنوان لیلةالقدر شناخته شده است و مردد است بین چند شب در ماه رمضان، از هزار ماه برتر و بالاتر است.

 در ساعت‌های کیمیایی لیلةالقدر، بنده‌ی مؤمن باید حداکثر استفاده را بکند. بهترین اعمال در این شب، دعاست. درباره‌ی دعا هم امروز مطالبی را به شما برادران و خواهران عرض می‌کنم. احیاء هم برای دعا و توسل و ذکر است. نماز هم - که در شب‌های قدر یکی از مستحبات است - در واقع مظهر دعا و ذکر است.

 در روایت وارد شده است که دعا «مخّ العبادة»؛ مغز عبادت، یا به تعبیر رایج ماها، روح عبادت، دعاست. دعا یعنی چه؟ یعنی با خدای متعال سخن گفتن؛ در واقع خدا را نزدیک خود احساس کردن و حرف دل را با او در میان گذاشتن. دعا یا درخواست است، یا تمجید و تحمید است، یا اظهار محبت و ارادت است؛ همه‌ی اینها دعاست. دعا یکی از مهمترین کارهای یک بنده‌ی مؤمن و یک انسان طالب صَلاح و نجات و نجاح است. دعا در تطهیر روح چنین نقشی دارد.

📅 ۱۳۸۴/۰۷/۲۹

  • صادقی

انقلابی پشیمان، مانند روزه‌داری است که قبل از غروب افطار کند

 امام خامنه‌ای

 آن کسانی که از راه انقلاب برگردند، مثل کسانی هستند که در تابستان روزه گرفته‌اند و تا اواخر روز، روزه را حفظ میکنند، اما یک ساعت به غروب، دو ساعت به غروب طاقتشان تمام میشود؛ افطار میکنند.

 این مثل همان کسی است که از اولِ روز، روزه نگرفته است. باطل کردن روزه در هر زمانی از ساعات روز باشد، ابطال روزه است.

 در راه انقلاب اگر #ثبات_قدم وجود نداشت، اگر پیوستگی حرکت وجود نداشت، انسان رابطه‌اش با انقلاب قطع میشود. این بی‌وفائی به انقلاب است.

۸۷/۳/۱۴

  • صادقی


«رئیسی» معاون وزارت بهداشت

در برگزاری مراسم‌های شب قدر باید مراسم با یک ظرفیت محدود و ترجیحاً در فضای باز برگزار شود.
 حداقل فاصله از طرفین، پشت سر و جلو حداقل یک متر است.
 شرکت‌کنندگان در مراسم شب‌های قدر باید از ماسک و دستکش استفاده کنند و مهر، جانماز و قرآن را همراه خود ببرند.
اگر فضای برگزاری مراسم سربسته بود، حداکثر از یک‌ چهارم فضا استفاده شود.
 حداکثر زمانی که برای برگزاری شب‌های احیا گذاشتیم، دو ساعت است.

  • صادقی

محمد حق‌پرست

 از دور که می آمدم، چندتا موتور و دوچرخه و ماشین را در یکجا دیدم. با خودم گفتم: چه خبر شده؟ این صحنه را قبلا روبروی باشگاه ها و قهوه خانه ها دیده بودم اما اینها که الان تعطیل هستند. پس مردم در این شرایط کرونایی برای چه جمع شده اند؟
نزدیک که شدم، دیدم کلوپ فیلم و سریال است. پانزده نفر داخل مغازه بودند تا فیلم کرایه کنند.

 چند دقیقه‌ای روبروی کلوپی توقف کردم و اوضاع را بررسی می کردم. بنظر چند نتیجه داشت:

1. هر نفری که بیرون می آمد، یکی دو نفر دیگر داخل می رفتند.

2. نگاهی به پوستر فیلمها و سریالهای خانگی جدید انداختم: هزارتو، معکوس، دل، مطرب و منطقه پرواز.

3. اکثرا مشتری مطرب و دل از فیلمهای ایرانی بودند و منطقه پرواز مشتری کمتری داشت.

4. فیلمهای خارجی و مخصوصا آمریکایی، خواهان بیشتری داشتند.

5. سن اکثر مشتریها، نوجوان و جوان بود (13-25).

6. فروشنده، هر نوع فیلمی را به هرکسی می داد و کاری به سن و سال مشتری نداشت.

 به بهانه گرفتن فیلم منطقه پرواز رفتم داخل و با فروشنده گرم گرفتم. پرسیدم: تقاضای در این ایام چطور است؟ گفت: تقاضا #چهار_برابر قبل از کرونا شده و اکثرا فیلم آمریکایی می خواهند.

 ‍راستی چقدر مذاق و سلیقه ایرانی ها عوض شده است. چقدر جای خالی فیلمهای ارزشی خالی است. چند سال باید کار فرهنگی کنیم تا رسوبات فیلمهای مخرب را از بین ببریم؟

  • صادقی

 محمد حق‌پرست

 دو فرصت اصلی تبلیغ، محرم و رمضان است. امسال اما رمضان حال و هوای تبلیغ ندارد. مساجد تعطیل هستند و مردم مشتری برنامه‌های تلویزیونی هستند. برخی هم از فضای مجازی استفاده می‌کنند.
امسال اما می‌تواند فرصتی باشد برای ارتقای توانایی عرصه تبلیغ و جهش مبلغان. تقریبا تمام مبلغان دنبال فرصتهایی بودند تا بتواند در فراغت بال، هم افزایی داشته باشند چون در طول سال تحصیلی وقت چندانی وجود ندارد. اما اکنون آن فرصتی که همیشه دنبالش بودیم، به وجود آمده و زمانی است که باید تجهیز قوا کنیم. مثل هم افزایی تجربه ها، هم اندیشی گروه های تبلیغی و طرح های نوی تبلیغی متناسب با دوران پساکرونا.

حکایت مبلغان، حکایت ورزشکارانی است که قرار بود در المپیک امسال شرکت کنند ولی زمان المپیک به عقب افتاد. عقب افتادن مسابقات هم خوب است هم بد. خوبیش این است که ورزشکاران زمان بیشتری برای تمرین و آمادگی دارند. پس قطعا رقابت امسال سخت تر خواهد بود. طلاب مبلغ نیز اکنون فرصت خوبی دارند تا اندوخته بیشتری برای دوران پساکرونا داشته باشند، چه اینکه بعد از کرونا دشمن هم برنامه هایی دارد.

دوران پسا کرونا می تواند دوران شکوفایی تبلیغ باشد، به شرط اینکه از هم اکنون به فکر آن باشیم و برنامه داشته باشیم. همانطور که اگر قدر ندانیم، ممکن است تبدیل به تهدید شود.

〰️〰️〰️〰️〰️

  • صادقی

محمد حق‌پرست

 کرونا هرچند پر از نحسی و بدی است، اما پیامهایی را برای حوزویان به ویژه مبلغان، دارد که قابل توجه است:

‍۱ فضای مجازی و فرصتها و تهدیدهایش را جدی بگیرید. فضایی تقریبا رها شده و بی در و پیکر و البته در دسترس همه؛ از بچه گرفته تا بزرگ، تحصیل کرده و بی سواد. تهدیدهایش خیلی زیاد است و زیادتر هم می شود. اما فرصتهایش هنوز برای ما بکر و تازه است. کرونا باعث شد تا بار دیگر ظرفیتها و فرصتهای این فضا را ببینیم و بفهمیم چه خبر است.

۲ نیاز به سرگرمی‌ها و بازیهای سالم، جذاب و ارزان، که هم بازی باشند هم آموزنده و مفید. واقعا جای این بازیها خالی است. نسل امروز ما نیاز به بازیهای متناسب با اقتضائات خودش دارد و نمی توان فقط بازیهای قدیمی و کهنه را آموزش داد. به راستی در این زمینه چقدر توفیق داشتیم؟

۳ نیاز به بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی با محتوای مناسب، برای رده های سنی مختلف. وقتی از بازی حرف می زنیم، ذهن اکثریت به بچه ها می رود، اما امروز فقط بچه ها بازی نمی کنند، بلکه اکثر کاربران موبایلهای لمسی چندتا بازی دارند و حتی کاربر فعال به حساب می آیند.
بازیهای رایانه ای، یکی از جدی ترین تهدیدها و فرصتهای آینده خواهد بود که اگر حوزه علمیه به ویژه معاونت تبلیغ به بازی سازی ورود نکنند، یا حتی دیر ورود کنند، خسارتهای زیادی را خواهیم دید.

  • صادقی

 گزیده نامه

 «... در چنین وضعیتی، ضرورت و اهمیت #قویتر_شدن در فضای مجازی که از توصیه های ارزشمند مقام معظم رهبری(مدظله العالی) است، بیش از پیش نمایان میشود و برای اینکار مهمترین گام، #تکمیل و تقویت #شبکه_ملی_اطلاعات» است که مطالبه قدیمی و مورد تأکید مکرر مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) است و همواره مورد تأکید مراجع معظم تقلید (دامت برکاتهم) و مطالبه حوزویان بوده است.»

 انتظارات مطروحه در نامه:

  • صادقی

خط بطلان بر سیاه‌نمایی بی‌خبران
 امام خامنه‌ای؛ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

 بعضی آقایان تبلیغ میکنند که روحانیّت بعد از تشکیل جمهوری اسلامی سقوط کرد!! ابداً، این حرفها چیست؟

 [آن دوران] روحانی را در کوچه و خیابان مسخره میکردند. بنده در ایستگاه راه‌آهن مشهد [ایستاده بودم که] چند نفر جوان رد میشدند، به طور علنی و صریح -آن وقت بنده‌ یک طلبه‌ای بودم، مدرّس رسائل و مکاسب بودم در حوزه‌ی مشهد- بنا کردند اهانت کردن به ما، مسخره کردن، هِرهِر خندیدن؛ چه‌ کار میتوانستیم بکنیم؛ با خودم گفتم که این ممکن است سواد خواندن و نوشتن درست هم نداشته باشد [امّا] من مدرّس حوزه‌ام؛ این وضعیّتِ نظم اجتماعی آن روز [بود].

  • صادقی