مناهج

مناهج
نگرش ها و دغدغه های حوزه و روحانیت

۶۳ مطلب در ارديبهشت ۱۴۰۱ ثبت شده است

🖋 سید بن طاووس

🔸 مبادا فکر کنی امام زمان علیه السلام به دعای تو محتاج است؛ هرگز چنین نیست.

🔹 این که می‌گویم برای او دعا کن، فقط برای این است که او حق بزرگی بر تو دارد و بسیار در حق تو احسان کرده است و اگر قبل از دعا برای خودت، برای او دعا کنی، ابواب اجابت زودتر به رویت گشوده می‌شود.

🔹 زیرا تو با گناهت باب دعا را بر روی خود بسته‌ای اما هنگامی که برای آن مولایی دعا کنی که از خواص درگاه خداست، به احترام او باب اجابت به رویت گشوده می‌شود و آنگاه خود و همه‌ کسانی که در حقشان دعا می‌کنی بر خوان احسان او می‌نشیند و مشمول رحمت، کرم و عنایت الهی می‌شوید، چون خود را به او مرتبط کرده‌اید.

📗 فلاح السائل، سید بن طاووس

⏰ زمان به وقت جمکران و نماز حضرت

  • صادقی
  • صادقی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

◼️ درگذشت عالمِ واعظِ درس آموز، جناب حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا رضوان‌الله‌علیه را به خاندان گرامی و همه‌ی صاحبان عزا و ارادتمندان و مستفیدان ایشان تسلیت عرض میکنم.

✅ اطلاعات گسترده و بیان جذاب و لحن شیرین این عالم محترم، منبعی پر فیض برای جمع زیادی از جوانان و راهجویان بود و فقدان آن مایه‌ی تاسف و اندوه است. 

◼️ از خداوند متعال مسئلت میکنم که رحمت و غفران خود را شامل حال ایشان فرماید و پاداش وافر به ایشان عنایت کند.

سیّدعلی خامنه‌ای 

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  • صادقی

👤 پاسخ حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسمی، رابط دولت و روحانیت

🔹 سی و دومین کرسی «رسانو» با موضوع «نقش فعالان فضای مجازی و جهاد گران تبیین در بحران جهانی غذا و برنامه دولت سیزدهم» با حضور مسئول ارتباطات دولت و حوزه های علمیه برگزار شد. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج ابوالقاسمی دولابی، مسئول ارتباطات دولت و حوزه‌های علمیه:

🔹 نمی توانیم بدون توجه به بحران غذایی حاکم بر جهان، تحلیل درستی از شرایط داشته باشیم؛

باید توجه داشته باشیم که برخی از اقلام اساسی در جهان از ۶۰ تا ۱۲۰ درصد افزایش قیمت داشته است؛ به گونه ای که در برخی از کشورهای اروپایی روغن و آرد به صورت جیره بندی شده و درب خانه‌ها تحویل داده می‌شود.

با توجه به تولید ۷۰ درصدی روغن و ۳۰ درصد غلات جهان در منطقه درگیر میان اوکراین و روسیه، جهان با بحران غذایی مواجه شده است.

🔹 به دلیل اختصاص ارز ۴۲۰۰ به گندم، آرد به قیمت بسیار ارزانی در اختیار نانوایان قرار می‌گرفت؛ کیسه آرد ۳۶ هزار تومانی در داخل نانوایی‌ها، در مرزهای ایران از ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

 در کنار آرد سایر محصولات همچون: مرغ، تخم مرغ و شیر هم از مشکلاتی مشابه برخوردار بود.

🔹 بر اساس محاسبات صورت گرفته، مجموع مبلغی که خانوارها بعد از اجرای طرح پرداخت می‌کنند، کمتر از مبلغ دریافت یارانه‌ای است که به حساب خانوارها واریز می شود.

🔹 در افزایش قیمت کالاهایی که پایه مواد تشکیل دهنده آن یکی از اقلامی آزاد سازی شده است، متناسب با حجم استفاده از این کالاها، اقلام مورد نظر افزایش پیدا خواهند کرد و نسبت به کالاهایی که در فرایند تولید ربطی به کالاهای آزاد سازی شده ندارند، برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

🔹 بسیاری از فعالان جریان‌های مختلف سیاسی اصل کار را تایید می کنند، با اجرایی سازی #کالابرگ الکترونیکی، بعد از گذشت دو ماه، قیمت ها به شرایط عادی بر خواهد گشت.

📌 متن کامل:

https://hawzahnews.com/xbJVs

  • صادقی

📌 مطالعه شماره جدید نشریه خط حزب الله:

khl.ink/khat

  • صادقی

🎥 مرحوم استاد فاطمی نیا

❇️ خدا ان شاء الله به ما توفیق بدهد یار رهبرمان باشیم و قدر این آقا را بدانیم.

  • صادقی

◼️ مراسم وداع: امشب (دوشنبه ۲۶ اردیبهشت)، ساعت ۲۲ در دانشگاه امام صادق تهران

◼️ مراسم تشییع: سه‌شنبه ۹ صبح از دانشگاه تهران به سمت چهارراه ولیعصر(عج) برگزار 

◼️مراسم تدفین: سه‌شنبه پس از انتقال به قم، ساعت ۱۷ از مسجد امام حسن عسکری(ع) تشییع و در جوار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شود.

  • صادقی

مشایخ سوء

۲۶
ارديبهشت

🎥 آخوندهایی که سیاست را از دین جدا می‌کنند

👤 آیت الله جوادی آملی

  • صادقی

انا لله و انا الیه راجعون

رسانه حوزوی مناهج درگذشت این عالم و خطیب برجسته را به عموم حوزویان و علاقه‌مندان به وی تسلیت می‌گوید.

  • صادقی

🖋 احسان عبادی (با اقتباس)

🔸 یک زمانی در زمان هاشمی رفسنجانی، فتنه‌هایی به خاطر گرانی در اسلامشهر و مشهد رخ داد که جز یک عکس از حادثه اسلامشهر، هیچ عکس و فیلم دیگری موجود نیست ( اجازه انتشار پیدا نکرد)، اما در آن فتنه انقلابی ها نلغزیدند، الحمدلله.

🔹 دیگر فتنه‌ای نداشتیم تا سال ۷۸ و آن فتنه معروف کوی دانشگاه، اما آن هم بلافاصله با هوشیاری انقلابی‌ها جمع شد و انقلابی‌های ما نلغزیدند، الحمدلله.

🔹 دیگر تا ۱۰ سال، آن چنان فتنه‌ای نداشتیم تا رسیدیم به سال ۸۸ و آن وقایع معروف بعد از انتخابات؛ در آنجا هم #انقلابی_ها لغزش خاصی نداشتند.

❌ اما از سال ۹۸ به بعد، سال به سال شاهد فتنه‌هایی بودیم و هستیم که هرچند انقلابی‌های ما شروع‌کننده‌ی آن نبودند، اما متأسفانه دچار لغزش شدند!

🔹 در حوادث مربوط به سال ۹۸ که فتنه گرانی #بنزین رخ داد، بعد از صحبت‌های رهبری در صبح یکشنبه درس خارج خودشان و حمایت از تصمیم سران قوا، عده‌ای از افراد انقلابی که خود را حامی رهبری می‌دانستند اما توان و قدرت تحلیل این واکنش رهبری را نداشتند، لغزیدند و رهبری را حامی مردم ندانستند!!

🔹 تنها یک سال بعد، در سال ۹۹ شاهد یک فتنه دیگر بودیم که خیلی‌ها را درگیر کرد و متأسفانه عده‌ای از افراد انقلابی هم لغزیدند، و آن هم فتنه #واکسن بود، شاهد انواع و اقسام حرف‌ها و توهین‌ها به رهبری بودیم؛ اما از سوی اصلاح‌طلب‌ها و ضدانقلاب؟ نخیر؛ 

بلکه از سوی افرادی که خود را انقلابی می‌دانستند!

حرف‌هایی از جمله:

👈 رهبری متخصص نیست.

👈 رهبری تحت فشار است.

👈 رهبری را کانالیزه کردند.

👈در بیت رهبری نفوذی‌ها رخنه کردند.

👈 رهبری باید جوابگوی جان مردم به خاطر واکسن باشد.

👈 و....

❌ و نتیجه این فتنه این شد که دیگر حجیت و اعتباری برای دستورها و توصیه‌های رهبری باقی نماند و این جماعت حاضر بودند رهبری را دارای اشتباه معرفی کنند، اما حاضر نبودند این حرف را به خودشان بزنند، حرف دیگران را بالای سر خود می‌گذاشتند اما حرف رهبری را غیرکارشناسی می‌دانستند!!

⚠️ و باز یک سال بعد، در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ شاهد لغزش افرادی هستیم که از فتنه ۹۸ و فتنه واکسن، به سلامت عبور کردند، اما الان خودشان درگیر شده‌اند و فاز روشنفکری و عدالتخواهی ( بخوانید عدالتخواری ) برداشته‌اند.

👈 این افراد حتی حاضر نیستند حرف رهبری که فرمود "همه به دولت کمک کنند" را انتشار دهند.

👈 حاضر نیستند این حرف رهبری که فرمود "انتقاد دلسوزانه یعنی گفتن #خوبی‌ها در کنار #ضعف‌ها" را منتشر کنند؛ چه رسد به اینکه عمل کنند.

❗️دولت را ادامه‌دهنده‌ی راه دولت روحانی خطاب کردند، اما وقتی رهبری فرمود "دولت جدید ریل‌گذاری جدیدی کرده"، حاضر به عذرخواهی و عقب‌نشینی نشدند.

 مدام در حال پاشیدن بذر ناامیدی هستند و همه‌چیز را سیاه نشان می‌دهند، اما حاضر نیستند این حرف رهبری را که فرمود به مردم امید دهید را نشر دهند و عمل کنند.

👈 مذاکره کردن دولت جدید را سرزنش کردند اما وقتی رهبری فرمود "روند دیپلماسی کشور در مسیر خوبی است"، حاضر به عقب‌نشینی از حرفهای قبلی خود نشدند!

✅ اما راه علاج چیست؟

راه علاج همان است که در وقایع فتنه‌گون باید رفت، یعنی گوش‌دادن مستقیم به اوامر رهبری و اسیر جو روانی نشدن و اسیر حرف‌های این و آن نشدن، حتی اگر آن افراد مداح مشهور، سخنران مشهور یا هرکسی باشند.

🔆 راه، راه ولایت است و بس، هر جا زاویه‌ای دیدیم، باید مسیر خود را به سمت حرف رهبری بگردانیم، بزرگتر از این مداحان و سخنرانانی که امروز علیه دولت شدند در طول تاریخ لغزیدند، اینها که جای خود دارند.

رهبری فرمود #همه_کمک_کنند.

والسلام

  • صادقی