مناهج

مناهج
نگرش ها و دغدغه های حوزه و روحانیت

🌀 جوانان انقلابی حوزوی افراط نکنند

دوشنبه, ۵ آبان ۱۳۹۹، ۰۵:۱۳ ب.ظ

📝 کسی هم انقلابیون را به افراطی‌گری متهم نکند

💠 امام خامنه‌ای


🔸 یک نکته هم خطاب به جوانان پرشور و انقلابی حوزه است، که متن حوزه غالباً همین جوانهای پرشور و طلاب انقلابی هستند.

🔹 عزیزان من! آینده مال شماهاست، امید آینده‌ی کشور شماها هستید، باید خیلی مراقبت کنید. درست است که جوان طلبه‌ی انقلابی اهل عمل است، اهل فعالیت است، اهل تسویف و امروز به فردا انداختن کار نیست، امّا باید مراقب باشد، نبادا حرکت انقلابی جوری باشد که بتوانند تهمت افراطی‌گری به او بزنند. از افراط و تفریط بایستی پرهیز کرد.

🔹 جوانهای انقلابی بدانند، همان طور که کناره‌گیری و سکوت و بی‌تفاوتی ضربه می‌زند، زیاده‌روی هم ضربه می‌زند، مراقب باشید زیاده‌روی نشود. اگر آن چیزی که گزارش شده است که به بعضی از مقدّسات حوزه، به بعضی از بزرگان حوزه، به بعضی از مراجع، یک وقتی مثلا اهانتی شده باشد، درست باشد، بدانید این قطعاً انحراف است، این خطاست. اقتضای انقلابی‌گری، اینها نیست. انقلابی باید بصیر باشد، باید بینا باشد، باید پیچیدگی‌های شرائط زمانه را درک کند. مسأله این‌جور ساده نیست که یکی را رد کنیم، یکی را اثبات کنیم، یکی را قبول کنیم، این‌جوری نمی‌شود.

🔺 باید دقیق باشید، باید شور انقلابی را حفظ کنید، باید با مشکلات هم بسازید، باید از طعن و دق دیگران هم روگردان نشوید، امّا باید خامی هم نکنید، مراقب باشید. #مأیوس نشوید، در صحنه بمانید، امّا دقّت کنید و مواظب باشید رفتار بعضی از کسانی که به نظر شما جای اعتراض دارد، شما را عصبانی نکند، شما را از کوره در نبرد. رفتار منطقی و عقلائی یک چیز لازمی است.

🔻 البته این را هم به #همه توصیه کنیم که: نیروهای انقلابی را متّهم به افراطی‌گری نکنند، بعضی هم این‌جوری دوست می‌دارند. عنصر انقلابی، جوان انقلابی، طلبه‌ی انقلابی، فاضل انقلابی، مدرس انقلابی در هر سطحی از سطوح را متّهم کنند به افراطی‌گری، نه، این هم انحرافی است که به دست دشمن انجام می‌گیرد، واضح است.

📅 ۲۹ مهر ۱۳۸۹
نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">