مناهج

مناهج
نگرش ها و دغدغه های حوزه و روحانیت

طبقه بندی موضوعی

نقد را از شخص من آغاز کنید

چهارشنبه, ۲ شهریور ۱۴۰۱، ۱۲:۱۴ ق.ظ

📝 سعه صدر مدیران حوزه علمیه قم

🖋 علی مهدوی

🔸 روز نهم فروردین همین سال جاری بود؛ از دفتر آیت الله اعرافی تماس گرفتند و گفتند حاج آقا می‌خواهند شما (سردبیر مناهج) را ببینند؛ همین امروز ساعت ۱۹:۳۰.

احساس کردم یادداشت انتقادی که روز گذشته (۸ فروردین) با عنوان «شکر و شکایت» منتشر کردم دلیل این دعوت باشد.

🔹 البته این اولین باری نبود که حاج آقا را نقد می‌کردم، همچنان که اولین باری هم نبود که توفیق داشتم خدمت ایشان برسم. 

و باز مثل همیشه نه تنها با روی باز استقبال کردند، بلکه گفتند: «دیدم مطلبی در انتقاد، نوشتی؛ [با لبخند ادامه دادند] که سر و صدا هم کرده». 

آمدم صحبت کنم، قبل از اینکه چیزی بگویم گفتند: «نمی‌گویم ننویسید، بنویسید. مطالب شما عالمانه، منطقی و اخلاقی است.» سپس توضیحاتی درباره کارهایی که انجام شده و برنامه‌هایی که دارند فرمودند.

🔹 این برخورد، عمق سعه صدر مدیر حوزه‌های علمیه را نشان می‌دهد؛ متانتی که نه تنها باعث اَلکن‌شدن و گرفتگی زبان منتقدش نمی‌شود؛ بلکه به وی جرأت و جسارت می‌دهد تا بیشتر و بهتر در مسیر مطالبه‌گری قدم بردارد.

همانجا مستقیم با آیت الله اعرافی درباره برخی از انتصابات سؤال‌برانگیز در یکی از مدیریت‌های ارشد ایشان صحبت کردم، ایشان ضمن استماع و استقبال، دفاع تعصب گونه‌ای نکرد و توضیحاتی ارائه داد.

🔹 آیت الله اعرافی همیشه مهمترین مدافع مطالبه‌گری و انتقادات بوده‌اند و پیش از اینها هم گفته بودند: «نقد را از شخص من آغاز کنید».

✅ آنچه بیان شد فقط یک نمونه از سعه صدر مدیران قلب حوزه‌های علمیه جهان تشیع یعنی حوزه علمیه قم است.

🔹 همین اتفاق در مورد آیت الله بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه نیز تکرار شده است. چند بار که نقدهای جدی درباره شورای عالی نوشته‌ایم، شخص ایشان دعوت کردند برای گفتگوی مستقیم. 

جالب اینکه ایشان هم هیچگاه نگفتند ننویس و نقد نکن. بلکه سفارش کردند نقدها دارای راه حل هم باشد؛ علاوه بر اینکه نقاط قوت هم بیان شود تا طلاب ناامید نشوند.

🔹 در مورد رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، بارها ایشان را به صورت جدی و صریح در رسانه نقد کرده‌ایم؛ با اینکه دأب ایشان تابحال پذیرش حضوری منتقدین نبوده است، اما از مدار سعه صدر و تحمل هم خروج نداشتند. 

🔹 با وجود همه انتقاداتی که به مدیران حوزوی،‌ عملکردشان و مطالباتی که از ایشان داریم، نباید از انصاف خارج شد و این نقاط قوت را هم باید پررنگ کرد. 

مخصوصا وقتی در برخی حوزه‌های شهرستان روحیاتی دیده می‌شود که در حرکتی بدعت‌گونه، به جای دادگاه ویژه هم تصمیم‌گیری می‌کنند. این #بدعت خطرناک نباید سنت شود؛ بلکه باید شکسته شود.

اشتباه نشود، در مقام قضاوت نیستم که حق با چه کسی بوده بحث این است که دادگاه ویژه صلاحیت صدور و اجرای حکم را دارد؛ نه مدیرانی که خودشان از سویی، یک طرف دعوا هستند و و از سوی دیگر، قاضی و مجری حکم!!

🔹 در آخر این را باید به همه طلاب و مطالبه‌گران عرض کنم، راه مطالبه‌گری و نقد، صراحت توأم با رعایت حرمت‌ها و دوری از هتاکی است. احترام بزرگان را در عین عدم لکنت زبان باید حفظ کرد.

بزرگان هم باید پدری را از رهبر انقلاب یاد بگیرند. بجای اینکه برخی رفتارهای غیر قابل دفاع خود را مدام به واسطه اینکه منصوب رهبری هستند توجیه کنند، بر سعه صدر خود بیفزایند.

♨️ حریم سربازخانه حضرت ولی‌عصر ارواحنا فداه نیاز به مراقبت دارد؛ هم از سوی مدیران هم از سوی طلاب. اگر قرار باشد در برخی شهرستان‌ها دو طرف با عصبیت و پرخاش، به تقابل با یکدیگر برخیزند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

  • صادقی

بدعت

تفاوت مدیران

سعه صدر

مناهج

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">