مناهج

نظرسنجی سنن حوزوی

مناهج
نگرش ها و دغدغه های حوزه و روحانیت

طبقه بندی موضوعی

عباس ولدی پدیده این روزهای هیئات

يكشنبه, ۱ مرداد ۱۴۰۲، ۱۰:۱۱ ب.ظ

🔸 گاهی عادت داریم انسان‌هایی که نزدیکمان هستند را قدر ندانیم، کار آن‌ها را ترجمه و تحلیل نکنیم و خیلی ساده از کنار آن عبور کنیم.

🔺 عباسی ولدی قریب به یک دهه است با نگارش ده‌ها جلد کتاب در زمینه‌های تربیتی به‌تنهایی اندازه یک مؤسسه عریض و طویل کار کرد. متن تولید کرد، منبع و مرجع فکری تولید کرد، به‌سمت ایجاد #جریان_تربیتی حرکت کرد؛ هرچند شاید هنوز با آن فاصله دارد. 

🔻 فکر کنم آثارش امروز به بیش از ۵۰ جلد رسیده است. آثاری که هم تنوع در محتوا دارد، هم جذابیت در طراحی و گرافیک و هم ایجادکننده نوعی تغییر نگرش در مخاطب است که همه، جای مطالعه و تحلیل دارد.

♨️ اما آنچه امروز اهمیت دارد کاری است که عباسی ولدی این روزها در قالب #هیئت_نوجوانان شروع کرده است. حرکت او امروز واقعاً ویژه است، جای مطالعه و #الگوسازی و تقدیر دارد.

✅ به چند ویژگی کار او اشاره می‌کنم:

1⃣ عباسی ولدی قبل از منبر استاد میرباقری برای نوجوانان منبر می‌رود. کاملاً جدی به‌نحوی که بچه‌ها احساس می‌کنند در یک برنامه مهم و اختصاصی خودشان شرکت کرده‌اند.

2⃣ فعلاً نسبت به محتوای منبر نظر نمی‌دهم شاید نقدی داشته باشم. اما به‌لحاظ قالب، منبر #داستان‌محور است. این مدل از ارائه منبر به‌شدت برای بچه‌ها جذاب است.

3⃣ زبان، لحن و بیان به‌شدت صمیمی، دوستانه و دوست‌داشتنی است. این احساس صمیمیت، جذابیت دوچندانی برای منبر ایجاد می‌کند.

4⃣ فضای جلسه با قالب‌های مرسوم متفاوت است. بچه‌ها از اینکه بین منبر صحبت کنند، سؤال بپرسند، شوخی کنند، منعی ندارند و آزادانه در هیئت می‌نشینند. سخنران آغوشش به‌روی اقتضائات این سن باز است.

5⃣ منبر او، #منبر_تعاملی است. سخنران سؤال می‌کند، برای روز بعد به بچه‌ها تکلیف می‌دهد تا بنویسند، فکر کنند و بعد جواب خود را به عمو عباسی بدهند و درباره آن صحبت کنند.

6⃣ اما یکی از جذاب‌ترین بخش‌های کار عباسی ولدی بعد از منبر است که می‌آید و ساعتی بین بچه‌ها می‌نشیند و با آن‌ها #گعده می‌کند. از سر و کولش بالا می‌روند و با او ساده و راحت گفتگو می‌کنند. این بخش شاید اثرگذارترین قسمت این پکیج است.

6⃣ اما آنچه کار عباسی ولدی را ویژه کرده است، صداقت او در تعامل با بچه‌ها است. افراد زیادی دیدم که کار کودک و نوجوان می‌کنند ولی بسیاری از رفتارها و خنده‌ها و بازی‌ها تصنعی است. اما عباسی ولدی با همه وجود بچه‌ها را دوست دارد؛ صادقانه و پدرانه؛ و این صداقت را بچه‌ها با وجودشان درک می‌کنند. 

✅ نوجوانان مهم هستند، باید احساس کنند که آن‌ها را مهم می‌دانیم و جدی می‌گیریم. این احساس را به آن‌ها منتقل کنیم و با همین جدیت برایشان وقت بگذاریم؛ اما با امثال این الگو.

🌐 تعلیقات

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۰۲/۰۵/۰۱
  • ۱۳۱ نمایش
  • صادقی

عباس ولدی

مناهج

نسل جدید

نوجوانان

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">